Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın
  • Güvenli Alışveriş
  • Kolay İade
  • %100 Orijinal Ürünler

Müşteri Hizmetleri

0850 303 7 300
Arka Tampon Ürünleri

Sıralama:

Arka Tampon

Birçok araç kullanıcı ve yayalar, arka tampon  dekoratif bir unsur olarak gereksiz olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, "dekoratif" otomobil tanımı olan bazı araç sahipleri kullanmaktadır.

Aslında, bu elemanın dekoratif özellikleri ikincil bir rol oynamaktadır. Esas olarak kısmen yaya güvenliği için tasarlanmıştır. Ek olarak, sert menteşe yapıları, motor bölmesinin önündeki önemli parçaların yanı sıra vücut destek bölümlerinin zarar görmesini önler. Bu elemanı değiştirmek, küçük bir kazada hasar görmüş bir arabayı tamir etmekten çok daha ucuzdur.

 Bir araba tamponu, arka tampon  bir motorlu taşıtın ön ve arka uçlarına takılan veya entegre edilen bir yapıdır. Küçük bir çarpışmada darbeyi emer ve onarım maliyetlerini en aza indirir.

Sert Metal Tamponlar Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Sert metal tamponlar, 1900'te otomobillerde esas olarak dekorasyon için ortaya çıktı. Demir tamponları 1950'lerde popülerdi. Ön tampon kaputu, farları, ızgarayı ve arka tampon egzoz susturucusunu, bagajı ve arka lambaları kaplar.

Araç bileşenlerini korumaya ve güvenliği artırmaya daha fazla odaklanma, yıllar içinde tamponları değiştirdi. Tamponlar ideal olarak araçlar arasındaki yükseklik farkını en aza indirir ve yayaları yaralanmalardan korur. Çoğu modern araba tamponu, polikarbonat (PC) ve akrilonitril bütadien stiren (ABS) kombinasyonundan yapılır.

Tampon Ne İşe  Yarar?

Pasif dış güvenlik işlevine ek olarak, otomobiller için modern tamponların ek işlevleri de vardır, bu nedenle bazı modellere Ön Uç denir. Bu öğenin modifikasyonunun sahip olabileceği özellikler şunlardır:

Kazayla çarpışma durumunda yayaları ciddi yaralanmalardan korur. Bunun için üreticiler en uygun sertliği seçer, şekillendirir ve bunları örneğin kauçuk contalar gibi ek elemanlarla donatır.

Küçük bir çarpışmadan sonra güvenliktir. Metal tamponların eski modifikasyonlarının çoğu deforme olur ve keskin bir engelle (örneğin dikey bir sütun) çarpıldığında tehlikeli bir şekil alır bazı durumlarda çıkıntı yapan ön çıkıntı, aracı tehlikeli hale getirir, yayalar için daha tehlikelidir. 

Modern parçalar aerodinamik özellikleri dikkate alınarak üretilir. Çoğu durumda, bastırma kuvvetini artırmak için kenarlar kavislidir. Daha pahalı modifikasyonlar, üniteleri soğutmak için motor bölmesine daha fazla miktarda hava sağlayan hava girişleriyle donatılmıştır.

Parktronic sensörleri,   arka tampon  ve geri görüş kamerasına monte edilebilir.

Ayrıca sis farları tampona (mümkün olduğunca yere yakın yerleştirilmelidir) ve diğer aydınlatma cihazlarına takılır.

Tamponun Kalitesi

Desteğe sabitlenen arka tampon  üzerine ağır bir yapı (sarkaç) belirli bir kuvvetle uygulanır. Hareketli mekanizmanın kütlesi, arabanın beklenen kütlesine karşılık gelir. Bu durumda araç km/h hızla gidiyorsa, uygulanan kuvvet çarpışma kuvvetine karşılık gelmelidir.

tamponun dayanıklılığı da doğrudan test arabasında test edildi. Araç aynı hızda sabit bir engele çarpıyor.

Bu test ön ve arka tamponlarda yapılır. Bir parça darbeyle deforme olmazsa veya kırılmazsa güvenli kabul edilir. Bu test Avrupalı şirketler tarafından yapılmaktadır.

 

Standartlar için testler daha sıkı koşullar altında gerçekleştirilir. Böylece sarkacın kütlesi değişmez (test edilen arabanın kütlesine eşittir) ancak hızı, 8 km/h olan hızının iki katıdır. Bu nedenle Avrupa modellerinde ön tampon estetik açıdan hoştur ve Amerikan arabalarında daha büyüktür.

Tampon Çeşitleri Nelerdir?

Kasanın tasarımı ne olursa olsun, bu eleman yeterli güvenliği sağlar. Aerodinamikten bahsedecek olursak, spor arabalar, tasarımı hava kanalı frenleri sağlayan özel ve arabanın arka tampon   önünde yere basma kuvvetini artıran bir kanat kullanır. Bu, standart arabellekler için geçerlidir.

 

Standart olmayan bir şekil takılırsa (görüntü düzeltmenin bir parçası olarak), bazı tamponlar yayalar için tehlike oluşturur. Bir çarpışma durumunda, bu tür tamponların keskin kenarları, kazazedeye daha ciddi zarar verme potansiyelini artırır.

Şekil farklılığının yanı sıra, tamponlar yapıldıkları malzemede de farklılık gösterir. Modern bir araba, aşağıdakilerden yapılmış bir tamponla donatılabilir;

 

•   Bütadien akrilonitril stiren ve polimerik alaşımlar (ABS / PC)

•   Polikarbonat (RS); Fasıl

•   Polibütilen tereflora (RVT)

Güncel Döviz Kurları

USD
32.43
EUR
35.52
GBP
41.70
JPY
0.19
1GALTIN
2,239.99

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri

0850 303 7 300

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.
Open Splash
Size bir kampanya haberimiz var!
Kampanyalardan yararlanmak için hemen ücretsiz üye olabilirsiniz
Zaten üyeyim