Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın
  • Güvenli Alışveriş
  • Kolay İade
  • %100 Orijinal Ürünler

Müşteri Hizmetleri

0850 303 7 300
Sis Farı Ürünleri

Sıralama:

Sis Farı

Araçlarda,  güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken donanımların başında araç aydınlatmaları gelmektedir. Her geçen gün gelişen teknoloji ile beraber araç aydınlatma teknolojisi de oldukça hızlı bir şekilde kendisini geliştirmiştir. Halojen, xenon ve LED farlar artık neredeyse araçlar için standart bir donanım olmuştur. Sis farı teknolojisi de aynı paralelde kendisini yenilemiştir.

Sis farı estetik olarak da araca karakter katmakla beraber temel amacı olan güvenlikten hiçbir dönemde taviz vermemiştir. Aksine sürekli olarak kendisini geliştirmiştir.

Sis Farı Nedir?

Kullanıcının aracın önünü daha iyi görebilmesi amacı ile ana far grubunun hemen altında yer alan ve daha küçük boyutlu bir tür araç aydınlatmasıdır.

Bulundukları konum itibari ile sisin altındaki zemini aydınlatmak için aşağı doğru açılıdır ve sis delen ışık üretirler. Böylelikle araç kullanıcılarına kötü hava şartlarında daha iyi bir görüş imkânı sağlarlar.

Yoğun sisli, tozlu ve görüşün az olduğu şartlarda araç kullanıcısının yolu daha iyi görmesi ve aracın diğer araç kullanıcıları tarafından fark edilmesini sağlayan aydınlatma sisteminin parçası olan ufak farlara sis farı denir.

Aracın arkasında yer alan sis lambası da yine aynı şekilde aracın farkındalığını artırmak için kırmızı renkte ışık üretmesi için tasarlanmıştır. Araçta arka tampon kapağının ortasında ya da geri vites lambalarının birinin yerine konur.

Sis Farını Kullanma

Sis aydınlatma lambaları sisli, yağmurlu ve görüşün çok az olduğu hava koşullarında yol şeritlerinin ve trafik işaretlerinin daha iyi görülmesini sağlar. Küçük su damlacıklarının ve buz kristallerinin yoğunlaşarak yeryüzüne yakın bir şekilde, bulut gibi hareket etmesine sis denmektedir. Sisi oluşturan su damlacıkları ve buz kristalleri ışığı yansıtarak görüşü engellemektedir. 

Sis her ne kadar yere değiyormuş gibi görünse de aslında temas etmez. Bu neden ile sis farı mümkün olduğunca aracın alt kısmında ve yaydığı ışık hüzmesi de aşağı doğru açılıdır. Bu şekilde normal farlar kadar ışık yaymasa da araç kullanıcısının belli bir hızda ilerlemesini sağlayacak görüşü yakalanmasını sağlar. Diğer araçlar içinde farkındalık oluşturarak güvenlik seviyesini artırır.

Sis farlarını aşağıdaki durumlarda kullanmak oldukça faydalıdır;

•   Sis.

•   Yağmur.

•   Toz bulutu.

•   Görüşü engelleyen diğer durumlar.

Görüş mesafesinin 100 metrenin altında olduğu zamanlarda kullanılması gerekmektedir.

Araçların hemen hemen hepsinde sis farları fabrika çıkışlı olarak sarı renkte olmaktadır. Bunun bir sebebi vardır; çünkü sarı renkli sis farları daha uzun dalga boyuna sahiptir ve sis bulutunu çok daha iyi kırabilmektedir. Sis farlarına müdahale ederek xenon ve LED gibi ampuller taktırmak sürüş güvenliği açısından oldukça sakıncalıdır.

Sis farlarında yapılan değişiklikler, araç trafik muayenelerinde ağır kusur sayılmaktadır ve araç muayeneden geçememektedir.

Sis Farı Normal Şartlarda Neden Kullanılmamalıdır?

Açık havada kullanılan sis farları karşı taraftan gelen diğer sürücülerin görüşünü olumsuz yönde etkilemektedir. Bu neden ile kazalara sebebiyet vermemek adına açık havalarda kullanılmaması gerekmektedir.

Her arabada fabrika çıkışı olarak arka sis farı bulunması mecburidir. Açık havalarda kullanılacak arka sis farı, fren lambalarını gölgede bırakacaktır. Arkadan gelen arabalar için ise kaza yapma riskini artıracaktır.

Açım havalarda kullanılan sis farları, Karayolları Trafik Kanunu’na göre kusur sayılmaktadır ve trafik cezası uygulanmaktadır.

Sis Farı Fiyatları?

Sis farları doğrudan sürüş güvenliğini ilgilendiren araç ve kullanıcısı için oldukça önemli bir aksesuardır. Araca uygun bir sis farının seçilmesi oldukça büyük önem arz etmektedir.

Firmamızda her marka ve model araç için orijinal ve yan sanayi sis farı bulmak mümkündür. Yan sanayi ürünler de kullanılan malzemenin kalitesi fiyat üzerinde oldukça etkilidir. Orijinal ürünler de ise fiyatlar birbirine çok yakın seyretmektedir.

Güncel Döviz Kurları

USD
32.43
EUR
35.52
GBP
41.70
JPY
0.19
1GALTIN
2,239.99

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri

0850 303 7 300

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.
Open Splash
Size bir kampanya haberimiz var!
Kampanyalardan yararlanmak için hemen ücretsiz üye olabilirsiniz
Zaten üyeyim